67.    Структура та динаміка внутрішнього  боргу України.

Залежно від сфери розміщення (місця залучення), тобто за територіальними умовами запозичення  грошових коштів розрізняють внутрішній та зовнішній борг.

 Внутрішній борг переважно формується в національній валюті. Для залучення коштів емітуються цінні папери, які розміщуються на внутрішньому фондовому ринку.

Державний борг в іноземній валюті виникає в результаті здійснення безпосереднього запозичення коштів в урядів зарубіжних країн, міжнародних фінансово-кредитних організацій, іноземних банків, а також розміщення державних боргових зобов'язань на міжнародних ринках капіталів.

Державний внутрішній борг поступово складається із заборгованості, що виникає щорічно за новими борговими зобов’язаннями уряду. Він формується в результаті випуску і розміщення на внутрішньому ринку державних цінних паперів, отримання кредитів та виникнення інших боргових зобов'язань.  Кошти  надають юридичні і фізичні особи даної країни; Таким чином, це  сукупність зобов'язань держави перед резидентами (заборгованість держави перед власними   господарюючими  суб’єктами, які тримають внутрішні державні облігацій).  

Внутрішній державний кредит може мати товарну і грошову форму. Товарну форму використовують при розладнанні грошової системи. В цей період державний кредит виступає, як правило, в грошовій формі, а саме: державні позики, вклади населення в ощадних банках, використання державного кредитного фонду, грошові лотереї.

 

Щодо управління державним внутрішнім боргом Державне казначейство України виконує такі функції:

1.                 Здійснює   контроль   за   своєчасним   проведенням   витрат   з Державного бюджету з обслуговування внутрішнього державного боргу.

2.                 Готує необхідні документи для проведення операцій з Державного  бюджету з  погашення  і  виплати доходу по державних цінних паперах, а саме:

^  розпорядження на перерахування коштів з Єдиного казначейського  рахунку  на  рахунок  Національного  банку України;

 ^  інформацію про результати аукціонів, що відбулися (баланс  надходжень та витрат  з  обслуговування  внутрішнього боргу).

1.                 Здійснює облік випуску державних цінних паперів у розрізі термінів їх обігу.

2.                 На підставі повідомлення про результати розміщення Міністерством фінансів України державних цінних паперів за підсумками проведених аукціонів та клірингової відомості про проведення взаємних розрахунків за результатами аукціонів з розміщення облігацій внутрішньої державної позики і виплатами за облігаціями казначейство готує:
^  довідки про результати проведення аукціонів за термінами погашення;

          ^  довідку про надходження коштів від реалізації внутрішньої державної ощадної позики в розрізі комерційних банків.

1.                 Здійснює облік витрат з погашення основного боргу та сплати доходу за державними цінними паперами за термінами їх обігу.

2.                 Здійснює моніторинг надходжень коштів до Державного бюджету  від  розміщення  державних  цінних   паперів  та  проведення витрат з їх погашення і обслуговування. Для проведення моніторингу використовуються такі документи:

          ^  довідка про надходження коштів до бюджету від аукціонів та виплат щодо погашення облігацій внутрішньої держаної позики, залишки коштів до розподілу для фінансування першочергових витрат;

 

Державний внутрішній борг гарантується всім майном, що перебуває у загальнодержавній власності.

          Розрізняють борги держави, які є офіціально визнаними (експліцитні борги) і не підтверджені, або імпліцитні борги. Останні зобов'язання, як правило, не враховуються у складі державного боргу, але в дійсності вони повинні включатись до його структури.

         До складу внутрішнього державного боргу України входять такі зобов'язання:

1.       Заборгованість КМУ перед НБУ за наданими кредитами та коштами, вкладеними в державні боргові цінні папери(ОВДП, КОВДП, Конверсійні дисконтні облігації, ОВДОП, Депозитні сертифікати НБУ);

2. Заборгованість з погашення та обслуговування боргових цінних паперів перед комерційними банками.

3. Зобов'язання щодо погашення та компенсації виплат населенню  на залишки вкладів в Ощадному банку України і заборгованість держстраху СРСР.

4. Заборгованість держави за платежами  тобто грошові кошти, які призначені для погашення зобов'язань з виплати заробітної плати в державних установах, пенсій, стипендій та інших передбачених законодавства обов'язкових виплат громадянам; заборгованість з оплати послуг підприємств енергопостачання і т.п.;

5. Зобов'язання    перед    комерційними    банками    і    іншими юридичними особами за гарантіями з наданих кредитів та позик.

6. Компенсація    заборгованості    суб'єктам    підприємницької діяльності з поверненням ПДВ.

 Борги уряду перед НБУ є формальними і за рішенням Верховної Ради України можуть бути водночас ліквідованими. Проте, таке списання не може пройти безслідно для регулювання параметрів макроекономічного розвитку країни, оскільки з центрального банку буде вилучена значна частина активів. Другою важливою особливістю заборгованості уряду перед НБУ є те, що частина її сформована на неринковій основі. Кредити НБУ не можуть бути проданими на фінансовому ринку. А це значно ускладнює проведення фінансових операцій з такою заборгованістю. Що ж стосується державних облігацій, то вони можуть здійснювати обіг на фінансовому ринку, але за несприятливих умов (висока доходність, низький попит, проведення їх конверсії та ін.) і ці інструменти не здійснюють обігу на ринках.

Особливістю заборгованості уряду перед центральним банком є також те, що значна частина її складає прострочені емісійні кредити. Строки погашення і обслуговування таких кредитів давно пройшли, але зобов'язання уряду не виконані. Такі позики було видано на основі проведення додаткових первинних емісій.

Неповернення боргів центрального банку вчасно виступає, як фактор, який сприяє дестабілізації макроекономічного розвитку країни. Списання боргів уряду НБУ теж не можна назвати доцільною операцією. Адже в такому разі різко зменшуються активи центрального банку, що може привести до погіршення його відносин з закордонними банками, накладання арештів на рахунки вітчизняних комерційних банків в інших країнах та ін.

         Внутрішні позики здійснюються шляхом укладення угод з резидентами України про позику та випуск державних цінних паперів, які розміщуються на внутрішньому ринку.

Тому внутрішній борг — це сукупність зобов'язань держави перед резидентами,

Слід зазначити, що внутрішній борг має певні переваги над зовнішнім. Повернення внутрішнього боргу і виплати відсотків за ним не зменшують фінансового потенціалу держави, Державний внутрішній борг гарантується всім майном, що перебуває у власності держави.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67  Наверх ↑